رویدادها

اهالی مبتدا

ستاد و پشتیبانی

سازماندهی، هماهنگی‌ها و تسهیل تحقیق برنامه‌های طراحی شده در واحدهای دیگر و پیگیری امور پشتیبانی تیم‌های مستقر.
یعنی هر چی باقی واحدها تخیّل می‌کنند و به نظرشون برای پیش‌برد کارها و مأموریت‌‌های مبتدا درسته رو خیلی خفن و بی سروصدا براش تدبیر اجرایی و مالی انجام میدن؛ همون دست‌های پشت پرده، سربازان گمنام و…

رهیاری و تیم‌سازی

شناسایی غیررویدادی و جذب گروه‌های نوآور نشان‌دار و غیر نشان‌دار با رویکردهای غیرانتفاعی.
یعنی با تکیه بر شبکه تعاملی و ارتباطات پیرامون و معرفی‌ها، سراغ گروه‌هایی میرن که برای حل یک مسئله اجتماعی تولید دانش کاربردی کردند و در مسیر تبدیل دانش به محصول یا خدمت هستند. گروه‌هایی که دنبال سودآوری نیستند، نسبتاً به بلوغ تیمی رسیدند و برای رسیدن به خودپایداری به کمک مبتدا نیاز دارند.

حل مسئله

طراحی و ایجاد سازوکار ارتباط با نهادهای دولتی و شبه‌دولتی دارای مسئله اولویت‌دار اجتماعی و متقاضی راه‌حل به نفع کنشگری مردمی.
یعنی بعد از مطالعه و بررسی نهادها و سازمان‌های دولتی یا غیردولتی که بالفعل با مسئله حل‌نشده اجتماعی در حوزه فعالیت خودشون مواجه هستند، گفتگوها و سازکاری رو طراحی می‌کنند که این مسائل در قالب‌هایی مثل نوآوری باز و با مشارکت کنشگرهای مردمی در معرض دید قرار بگیرند و برای حل اونها از کنش عمومی بهره گرفته بشه.

یه جور تفهیم مزیت‌های “جمع‌سپاری طراحی و اجرای راه‌حل نوآورانه” به نهادهای متقاضی و صاحب مسئله است که در نهایت به بسترسازی و تسهیل حضور گروه‌های مردمی نوآور برای حل چالش‌های کلان اجتماعی کمک میکنه.

ایده‌پروری

این بخش بیشتر به گروه‌های نوپا یا نوآوران بالغ که جنبه تجاری ایده بر جنبه دانشی اون غلبه داشته باشه اختصاص داره؛ ایده‌هایی که برای بعد از مدتی درآمدزا و خودپایدار و در آینده انتفاعی خواهند بود.

  • دعوت: تمرکز بر شناسایی و جذب مستعدین./ یعنی وظیفه داره کنشگرها یا مستعدین کنشگری رو با برنامه‌های مختلف و لطایف الحیل و انگیزش جمعی، تا درب ورودی مبتدا همراهی کنه.
  • راهبری: تمرکز بر ارتقاء و همراهی دانشی، مهارتی و بلوغ مالی کنشگرها و گروه‌ها تا مرحله اتصال به میدان اقدام./ یعنی کسانی  رو که به دعوت مبتدا لبیک گفتند و از درب ورودی مبتدا داخل اومدند، با یه سری برنامه طی چند ماه با موفقیت و سربلندی تا درب خروجی مبتدا همراهی کنه و برای بلوغ و استقلال و خودپایداری شون، دچار خودشیفتگی بشه و دست و جیغ و هورا و از این جور کارا بکنه!

اندیشکده دین‌وحکمرانی

بسط مسئله‌محوری و ایجاد زمینه‌های استفاده از ظرفیت‌های علمی حوزه و دانشگاه در حل مسائل کلان کشور و پایه‌ریزی مطالعات متمرکز حوزه سیاست‌گذاری و حکمرانی

میز بانوان

آشنایی، شناسایی، جذب، مشاوره، راهبری، هم‌افزایی و زمینه‌سازی برای رشد و پایداری افراد و تیم‌های نوآور، فعال و کنشگر از بانوان
یعنی با برگزاری بسته‌ای از اقدامات مثل دورهمی، رویداد و گزارش تجربه زیسته، هم مسیر آشنایی با بانوان کنشگر و نوآور و مستعدین رو باز می‌کنند و هم برای ادامه راه  تا رسیدن به نقطه اثر دست همراهی میدن.
آموزش، حمایت، راهبری، تیم‌سازی و ترویج گفتمان کنشگری اجتماعی بانوان از کارهای همین میز محسوب میشه.

آموزش

دوره‌های آموزشی برگزار شده در مبتدا یا متناسب با نوآوری و کنشگری اجتماعی

محتواهایی که برای کنشگران اجتماعی و مصلحان نوآور، الهام‌بخش و انگیزه‌سازند

دست‌مایه‌های نوآوری

فایل‌ها و نمونه‌های مورد نیاز برای سامان بخشیدن به فرایند نوآوری و کسب‌وکار

اگر صاحب ایده یا ظرفیت ایده پردازی هستید، شما به تلاش برای  حل مسائل و چالش های اجتماعی، دعوت شدید. همینجا ایده‌تون رو ثبت کنید!

فضای گفتگو

مهم نیست عضو مبتدا باشید یا نه! برای آشنایی با دیگران، یاد دادن و یاد گرفتن، ارائه ایده، گفتگو و کار فردی و جمعی، مبتدا میزبان شماست…

برای بهینه شدن تلاش ها و پیش بردن بهتر ایده‌هایتان، مبتدا آماده هم‌فکری و مشاوره عمومی است. درخواست خود را ثبت کنید!

www.MOBTADA.ORG

وظایفی که مبتدا در مسیر مردمی‌سازی پیشرفت ایران به عهده دارد

کارهایی که مبتدا برای همراهی نوآوران در مسیر نوآوری انجام می‌دهد

کارهایی که تا الان برای تحقق اهداف و مأموریت‌هایمان انجام داده‌ایم