رویدادها

شناسایی و جذب استعدادها

متناسب با شکل بروز و اعتباربخشی استعدادهای مخاطبین بالقوه‌ی خانه مدرسه، دو مسیر کلی -که هر کدام برنامه‌های متناظر با خودشان را دارند- در دستور کار است.

شناسایی نشان‌دارها: در این مسیر، سراغ کاندیداهایی خواهیم رفت که پیش از این، یک مرحله از بروز استعداد را گذرانده اند و به نوعی «نشان دار » محسوب می شوند.

شناسایی بی‌نشان ها: در این مسیر به دنبال کسانی خواهیم بود که علی رغم داشتن استعداد، به هر دلیل در چرخه ی رسمی و اعتباربخشی شد هی منزلت و بروز، قرار نگرفته اند. مهم‌ترین برنامه مبتدا برای این مسیر، برگزاری فراخوان های فصلی است.

خودآگاهی نسبت به توانایی‌های درونی

پیش از قرار گرفتن هر مستعد در فرایند رشد، پایش‌های شخصیتی و آزمون‌های رفتاری به هر نوآور کمک خواهد کرد که برای جایگاه تیمی خود و نوع کنشگری نوآورانه تصمیم بهتر و دقیق‌تری بگیرد. این شامل  برنامه‌ی استعدادسنجیِ تعاملی نیز می‌شود که توسط «مخاطب» و «کارشناس ارزیاب خانه-مدرسه» جهت تطبیق علایق و تشخیص‌های فرد و دریافت‌های کارشناسی درباره ظرفیت‌هایش انجام خواهد شد.

خانه مدرسه با همکاری مراکز استعدادسنجی کشور، آزمون‌های «Belbin»، «MBTI» و «cattell» را به همراه کارگاه تعاملی شناخت و توسعه روابط تیمی به همراه کارنامه تفصیلی اختصاصی برای نزدیک به دویست نفر اجرا و بازخوردگیری کرده است.

اطلاع از ظرفیت‌ها و تقاضاهای بیرونی

کشف و در معرض قرار دادن ظرفیت‌های نقش‌آفرینی کنشگران اجتماعی و همسوسازی کنش‌ها با تقاضاهای موجود از طریق:

– کرسی‌های آزاد اندیشی با موضوع تناسب پاسخ و تقاضاهای اجتماعی از طلاب توسط عناصر پیشرو و مخاطبان مبتدا

– نشست‌های تبیین مسائل حکمرانی (لینک به برخی دوره های دین و حکمرانی در سایت خودشون)

– رویدادهای مبتنی بر ظرفیت‌های حکمرانی (لینک به صفحه اختصاصی دلیل 1 و 2، شبیه‌ساز، یارستان)


منابع الهام‌بخش

ترویج و نهادینه کردن گفتمان نوآوری و اندیشه اصلاح اجتماعی که به عنوان یک منبع الهام برای کنشگری مستعدین عمل می‌کند.

این برنامه‌ها، حوزه‌ی گرایش‌ها و انگیزه‌ها را هدف گرفته‌اند و مخاطب را برای «تصمیم به اقدام» ، «الهام گرفتن در تبدیل تصور به ایده» و «شروع خلاقیت» کمک می کنند؛ مانند تولید، ترویج و انتشار هم‌افزاهای انگیزشی، بازدیدهای الهام‌بخش «موفقیت از نزدیک» از صاحبان تقاضا -که مخاطب برای پاسخ به آنها، دوره‌ی رشد را می‌گذراند-، ملاقات با نمونه‌های موفق و مؤثر در حوزه‌ای که مخاطب در آن، مشغول یادگیری و ارتقاء است.

آموزش های اولیه

دوره‌هایی که به صورت اختیاری و مشاوره‌ای در معرض انتخاب مخاطب قرار دارند و در زمینه مفاهیم پایه نوآوری و خلاقیت و نوآوری اجتماعی، مسئله‌شناسی و… ارائه می‌شود.

این برنامه‌ها به صورت دوره‌های آموزشی مستقل و ضمن رویدادهای دیگر برگزار می‌شوند و به تدریج در بسترهای مجازی مبتدا برای دسترسی عمومی قرار می‌گیرند. با آنها آشنا شوید:

گزارش تجربه

برگزاری نشست‌های فصلی گزارش تجربه، با موضوع تجربه‌ی پاسخ به تقاضاهای اجتماعی
توسط هسته‌های پیشرو پیشران
و صاحبان تجربه‌های شکست و موفقیت در مسیر پیاده‌سازی نوآورانه راه‌حل‌های اجتماعی
در ایران و سایر جوامع مسلمان

پالایش ایده

بسته به میزان بهره‌مندی کنش‌گران از خدمات قبلی و سطح بهره‌وری، ایده‌های شکل‌گرفته در مسیر نوآوری از کیفیت‌های مختلفی برخوردارند که تأثیر مستقیم خود را در میزان کارآمدی و تطابق با نیاز و چالش اجتماعی نشان می‌دهند.
یکی از خدمات مبتدا در مسیر نوآوری، جلسات هم‌فکری، مشاوره و ارزیابی ایده‌ها با هدف پالایش ایده و ارتقاء سطح تطابق راه‌حل و مسئله است.
این خدمات تاکنون در قالب مشاوره‌های اختصاصی مجزا، راهبری ایده و خدمات داوری و ارزیابی ایده در رویدادهای مختلف مرکز به بیش از 300 گروه نوآور ارائه شده است.

خدمات استقرار

ایجاد و ارائه‌ی خدمات فضای کار اشتراکی، محیط کار جمعی، محیط گفتگو و ارائه ایده و دفاتر اختصاصی به گروه‌های پذیرش شده و کنشگران و نوآوران مستقل

در حال حاضر مبتدا با 7 دفتر اختصاصی، 12 میز در فضای اشتراکی، یک محیط کار جمعی، یک فضای آموزشی، چندین اتاق گفتگو و ارائه ایده، میزبان است.

با گروه‌های مستقر آشنا شوید، درخواست استفاده از فضا دهید و میهمان خانه مصلحان شوید: 

تأمین مالی اولیه

دستیابی به نمونه اولیه خدمت (/محصول) در صنایع فرهنگی، مهم‌ترین گام پیش از ورود کنترل‌شده به جامعه واقعی مخاطبین (/بازار) است.
تاکنون چهار گروه نوآور در این سطح از خدمات مبتدا بهره برده اند. با این گروه‌ها آشنا شوید:
ضحی، رزقی‌نو، تربیت ماندگار، دینا

آموزش‌های ضمن مسئله

آموزش در بستر یک نیاز واقعی. این یعنی، مخاطب در حین حل یک مسئله‌ی مرتبط و مؤثر در ایده‌ی خودش، یادگیری‌اش شکل گرفته و دانش و مهار تش ارتقاء می‌یابد. ارزیابی دوره‌ها نیز بر همین اساس خواهد بود.

دوره آموزشی آشنایی با زمینه‌‌های تحول در تربیت، بوت‌کمپ نوآوری اجتماعی، بوت‌کمپ کار تیمی هم‌راه و دوره فشرده مسئله‌شناسی بینا چند مورد گل‌درشت این خدمات هستند.

راهبری عمومی و تخصصی

تأمین سرمایه اولیه

سرمایه بذری پیاده‌سازی ایده
که بسته به سطح اثرگذاری، حوزه تخصصی، انتفاعی بودن و میزان وابستگی به ظرفیت‌های اسلامی و ایرانی هر ایده، سطوح مختلفی از تسهیلات بلاعوض، قرض‌الحسنه و قابل تبدیل به سهام را شامل می شود.
تاکنون دوازده گروه نوآور بیش از یک و سه دهم میلیارد تومان تسهیلات از مبتدا دریافت کرده اند.
با این گروه‌ها آشنا شوید: 
رزقی‌نو، تربیت ماندگار، بامک، دینا، دین‌وحکمرانی، دیدار، حامی، ضحی، شعوبا، هیئت کارآفرین، خادمان أم أبیها سلام الله علیها و جمعیت افغانستانی‌ها

اتصال به میدان اقدام

  • ظرفیت‌های همکاری و هم‌افزایی در پیاده‌سازی
  • ذی‌نفعان و صاحبان تقاضا نسبت به راه‌حل

آموزش

دست‌مایه‌های نوآوری

اگر صاحب ایده یا ظرفیت ایده پردازی هستید، به تلاش برای  حل مسائل و چالش های اجتماعی، دعوت شدید.  ایده‌تون رو ثبت کنید!

فضای گفتگو

مهم نیست عضو مبتدا باشید یا نه! برای آشنایی با دیگران، یاد دادن و یاد گرفتن، ارائه ایده، گفتگو و کار فردی و جمعی، مبتدا میزبان شماست…

برای بهینه شدن تلاش ها و پیش بردن بهتر ایده‌هایتان، مبتدا مهیای هم‌فکری و مشاوره عمومی است. درخواست خود را ثبت کنید!

www.MOBTADA.ORG