رویدادها

شناسایی و جذب استعدادها

متناسب با شکل بروز و اعتباربخشی استعدادهای مخاطبین بالقوه‌ی خانه مدرسه، دو مسیر کلی -که هر کدام برنامه‌های متناظر با خودشان را دارند- در دستور کار است.

شناسایی نشان‌دارها: در این مسیر، سراغ کاندیداهایی خواهیم رفت که پیش از این، یک مرحله از بروز استعداد را گذرانده اند و به نوعی «نشان دار » محسوب می شوند.

شناسایی بی‌نشان ها: در این مسیر به دنبال کسانی خواهیم بود که علی رغم داشتن استعداد، به هر دلیل در چرخه ی رسمی و اعتباربخشی شد هی منزلت و بروز، قرار نگرفته اند. مهم‌ترین برنامه مبتدا برای این مسیر، برگزاری فراخوان های فصلی است.

خودآگاهی نسبت به توانایی‌های درونی

پیش از قرار گرفتن هر مستعد در فرایند رشد، پایش‌های شخصیتی و آزمون‌های رفتاری به هر نوآور کمک خواهد کرد که برای جایگاه تیمی خود و نوع کنشگری نوآورانه تصمیم بهتر و دقیق‌تری بگیرد. این شامل  برنامه‌ی استعدادسنجیِ تعاملی نیز می‌شود که توسط «مخاطب» و «کارشناس ارزیاب خانه-مدرسه» جهت تطبیق علایق و تشخیص‌های فرد و دریافت‌های کارشناسی درباره ظرفیت‌هایش انجام خواهد شد.

خانه مدرسه با همکاری مراکز استعدادسنجی کشور، آزمون‌های «Belbin»، «MBTI» و «cattell» را به همراه کارگاه تعاملی شناخت و توسعه روابط تیمی به همراه کارنامه تفصیلی اختصاصی برای نزدیک به دویست نفر اجرا و بازخوردگیری کرده است.

اطلاع از ظرفیت‌ها و تقاضاهای بیرونی

کشف و در معرض قرار دادن ظرفیت‌های نقش‌آفرینی کنشگران اجتماعی و همسوسازی کنش‌ها با تقاضاهای موجود از طریق:

– کرسی‌های آزاد اندیشی با موضوع تناسب پاسخ و تقاضاهای اجتماعی از طلاب توسط عناصر پیشرو و مخاطبان مبتدا

– نشست‌های تبیین مسائل حکمرانی (لینک به برخی دوره های دین و حکمرانی در سایت خودشون)

– رویدادهای مبتنی بر ظرفیت‌های حکمرانی (لینک به صفحه اختصاصی دلیل 1 و 2، شبیه‌ساز، یارستان)


منابع الهام‌بخش

ترویج و نهادینه کردن گفتمان نوآوری و اندیشه اصلاح اجتماعی که به عنوان یک منبع الهام برای کنشگری مستعدین عمل می‌کند.

این برنامه‌ها، حوزه‌ی گرایش‌ها و انگیزه‌ها را هدف گرفته‌اند و مخاطب را برای «تصمیم به اقدام» ، «الهام گرفتن در تبدیل تصور به ایده» و «شروع خلاقیت» کمک می کنند؛ مانند تولید، ترویج و انتشار هم‌افزاهای انگیزشی، بازدیدهای الهام‌بخش «موفقیت از نزدیک» از صاحبان تقاضا -که مخاطب برای پاسخ به آنها، دوره‌ی رشد را می‌گذراند-، ملاقات با نمونه‌های موفق و مؤثر در حوزه‌ای که مخاطب در آن، مشغول یادگیری و ارتقاء است.

آموزش های اولیه

دوره‌هایی که به صورت اختیاری و مشاوره‌ای در معرض انتخاب مخاطب قرار دارند و در زمینه مفاهیم پایه نوآوری و خلاقیت و نوآوری اجتماعی، مسئله‌شناسی و… ارائه می‌شود.

این برنامه‌ها به صورت دوره‌های آموزشی مستقل و ضمن رویدادهای دیگر برگزار می‌شوند و به تدریج در بسترهای مجازی مبتدا برای دسترسی عمومی قرار می‌گیرند. با آنها آشنا شوید:

گزارش تجربه

برگزاری نشست‌های فصلی گزارش تجربه، با موضوع تجربه‌ی پاسخ به تقاضاهای اجتماعی
توسط هسته‌های پیشرو پیشران
و صاحبان تجربه‌های شکست و موفقیت در مسیر پیاده‌سازی نوآورانه راه‌حل‌های اجتماعی
در ایران و سایر جوامع مسلمان

پالایش ایده

بسته به میزان بهره‌مندی کنش‌گران از خدمات قبلی و سطح بهره‌وری، ایده‌های شکل‌گرفته در مسیر نوآوری از کیفیت‌های مختلفی برخوردارند که تأثیر مستقیم خود را در میزان کارآمدی و تطابق با نیاز و چالش اجتماعی نشان می‌دهند.
یکی از خدمات مبتدا در مسیر نوآوری، جلسات هم‌فکری، مشاوره و ارزیابی ایده‌ها با هدف پالایش ایده و ارتقاء سطح تطابق راه‌حل و مسئله است.
این خدمات تاکنون در قالب مشاوره‌های اختصاصی مجزا، راهبری ایده و خدمات داوری و ارزیابی ایده در رویدادهای مختلف مرکز به بیش از 300 گروه نوآور ارائه شده است.

خدمات استقرار

ایجاد و ارائه‌ی خدمات فضای کار اشتراکی، محیط کار جمعی، محیط گفتگو و ارائه ایده و دفاتر اختصاصی به گروه‌های پذیرش شده و کنشگران و نوآوران مستقل

در حال حاضر مبتدا با 7 دفتر اختصاصی، 12 میز در فضای اشتراکی، یک محیط کار جمعی، یک فضای آموزشی، چندین اتاق گفتگو و ارائه ایده، میزبان است.

با گروه‌های مستقر آشنا شوید، درخواست استفاده از فضا دهید و میهمان خانه مصلحان شوید: 

تأمین هزینه‌های دست‌یابی به نمونه اولیه

دستیابی به نمونه اولیه خدمت (/محصول) در صنایع فرهنگی، مهم‌ترین گام پیش از ورود کنترل‌شده به جامعه واقعی مخاطبین (/بازار) است.
تاکنون نه گروه نوآور در این سطح از خدمات مبتدا بهره برده اند. با این گروه‌ها آشنا شوید:

آموزش‌های ضمن مسئله

آموزش در بستر یک نیاز واقعی. این یعنی، مخاطب در حین حل یک مسئله‌ی مرتبط و مؤثر در ایده‌ی خودش، یادگیری‌اش شکل گرفته و دانش و مهار تش ارتقاء می‌یابد. ارزیابی دوره‌ها نیز بر همین اساس خواهد بود.

دوره آموزشی آشنایی با زمینه‌‌های تحول در تربیت، بوت‌کمپ نوآوری اجتماعی، بوت‌کمپ کار تیمی هم‌راه و دوره فشرده مسئله‌شناسی بینا چند مورد گل‌درشت این خدمات هستند.

راهبری عمومی و تخصصی

افزایش ضریب دقت و تأثیر از طریق همراهی نوآوران باتجربه‌تر که کمی زودتر وارد ماجراجویی در زمینه فعالیت‌های مشابه شده و چند موفقیت و شکست هم داشته‌اند و به همین دلیل، راه و روش سریعتر رسیدن و کمتر زمین خوردن را بهتر می‌شناسند؛ کسانی که قرار است با این داشته‌هایشان مستعدین را در ادامه مسیر همراهی کنند.

نوآورها بعد از رفاقت با راهبر، برای پیچ و خم‌های راه و مشکلات مشورت بگیرد و از شبکه تعامل و آدم‌های بدرد بخور راهبر استفاده کند. هر از گاهی یک گزارش بدهد و با هم، مسیر و پیش‌بینی‌ها را بازبینی کنند. احتمالاً اَخم و ناراحتی هم پیش بیاید که گذارا و رفاقتی است. این رفاقت به سرعت پیاده‌سازی ایده و بهینه شدن خیلی چیزها در مسیر کنشگری کمک می‌کند و تکلیف راه‌های رفته و نرفته را زودتر از پیمودن آن‌ها معلوم می‌کند.

تأمین سرمایه اولیه

سرمایه بذری پیاده‌سازی ایده
که بسته به سطح اثرگذاری، حوزه تخصصی، انتفاعی بودن و میزان وابستگی به ظرفیت‌های اسلامی و ایرانی هر ایده، سطوح مختلفی از تسهیلات بلاعوض، قرض‌الحسنه و قابل تبدیل به سهام را شامل می شود.
تاکنون دوازده گروه نوآور بیش از یک و سه دهم میلیارد تومان تسهیلات از مبتدا دریافت کرده اند.
با این گروه‌ها آشنا شوید:

اتصال به میدان اقدام

متصل کردن پاسخ‌ها به تقاضاها و عمق‌بخشی به تأثیر اجتماعی راه‌حل‌های تبدیل شده به خدمت (/محصول) از طریق مهیا نمودن بستر بروز و بکارگیری در مقیاس واقعی  شامل:

  • ظرفیت‌های همکاری و هم‌افزایی در پیاده‌سازی
  • ذی‌نفعان و صاحبان تقاضا نسبت به راه‌حل

ارتباط با ظرفیت‌های همکاری و هم‌افزایی

ایجاد بستر تعامل دو سویه نوآوران با اشخاص و سازمان‌های همسو با مسئله اجتماعی و ایده

که هم‌زمان با دست‌یابی به نمونه واقعی و در مسیر ورود به مقیاس واقعی بازار و جامعه مخاطبین، به “توسعه سطح مهارتی تیم”، “ارتقاء رویکردهای مدیریتی”، “توسعه جامعه مخاطبین و تقاضا” و “پایداری آهنگ رشد ایده” کمک خواهد کرد. به طور معمول مبتدا از دو طریق اتصال اختصاصی ایده‌های آزاد و نشست‌های جنبی در حاشیه رویدادها و فراخوان‌های خود، گروه‌های نوآور را در معرض این ظرفیت‌ها قرار می‌دهد.

آموزش

دوره‌های آموزشی برگزار شده در مبتدا یا متناسب با نوآوری و کنشگری اجتماعی

محتواهایی که برای کنشگران اجتماعی و مصلحان نوآور، الهام‌بخش و انگیزه‌سازند

دست‌مایه‌های نوآوری

فایل‌ها و نمونه‌های مورد نیاز برای سامان بخشیدن به فرایند نوآوری و کسب‌وکار

اگر صاحب ایده یا ظرفیت ایده پردازی هستید، شما به تلاش برای  حل مسائل و چالش های اجتماعی، دعوت شدید. همینجا ایده‌تون رو ثبت کنید!

فضای گفتگو

مهم نیست عضو مبتدا باشید یا نه! برای آشنایی با دیگران، یاد دادن و یاد گرفتن، ارائه ایده، گفتگو و کار فردی و جمعی، مبتدا میزبان شماست…

برای بهینه شدن تلاش ها و پیش بردن بهتر ایده‌هایتان، مبتدا آماده هم‌فکری و مشاوره عمومی است. درخواست خود را ثبت کنید!

www.MOBTADA.ORG

وظایفی که مبتدا در مسیر مردمی‌سازی پیشرفت ایران به عهده دارد

کارهایی که مبتدا برای همراهی نوآوران در مسیر نوآوری انجام می‌دهد

کارهایی که تا الان برای تحقق اهداف و مأموریت‌هایمان انجام داده‌ایم