رویدادها

در مسیر رشد فعالیت خود، مهمترین نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد، اولین خدمت و یا محصول قابل پذیرش از طرف مخاطب است که در ادبیات کسب و کار از آن به کمینه محصول یاد می شود. کمترین فایده آن، ارزیابی راه‌حل ارائه شده و هم‌خوانی آن با نیاز مشتری یا مخاطب است. و اما مدل های آن؛

 

الف) نیاز نیست چیزی بسازی، شبیه‌ش کافیه

  • جادوگر شهر اُز (Wizard of Oz): بنیانگذار با یک دوربین عکاسی به کفش فروشی‌های هماهنگ شده می رفت و با قرار دادن عکس آن ها در یک وب سایت ساده آن‌ها را می فروخت و تمام فرایند خرید و ارسال را خودش انجام می‌داد. او با این کار توانست یک آزمایش را انجام دهد و پاسخ گویی به این سوال که «آیا در حال حاضر، تعداد تقاضای کافی برای خرید کفش به صورت آنلاین وجود دارد؟» را واقعی‌تر جلوه دهد.

  • Genius Kitchen: برای پاسخ به این سوال و یا حلّ این مشکل که با محصولات حراج شده، چه غذاهایی می‌توان درست کرد؟، بنیانگذار Genius Kitchen به فروشگاه‌ها می‌رفت و لیستی از دستور تهیه غذا هماهنگ با محصولات حراج شده، تهیه و به مشتریان آن فروشگاه‌ها از طریق ایمیل ارسال می‌کرد. با این کار مشتریان و مخاطبین مورد علاقه راه حلّ خودش را پیدا کرد. و با تحلیل خواسته‌های مشتریان کسب و کار خودش را رشد داد.
  • تکه تکه/تدریجی (Piecemeal) : BJ Fogg با مطالعه دریافت که با ایجاد یک عادت کوچک در افراد می‌توان به آن ها کمک کرد. او به جای این که به صورت دستی کار خود را پیش ببرد و یا بخواهد پلتفرمی برای آن طراحی کند، در ابتدا به ابزارهای موجود روی آورد. فرمی را در google Docs طراحی کرد و دستورالعمل آن را در آنجا توضیح داد و روزانه یک ایمیل به مخاطبین خود ارسال می کرد و از آن ها بازخورد می‌گرفت که آن عادت کوچک را انجام داده اند و یا خیر و در نهایت مخاطبین خود را تشویق و  به آن ها دلگرمی می داد.

 

ب) به جای محصول محتوا بساز!

  • ویدیوی معرفی (Explainer Video): موسسان Dropbox می‌خواستند بدانند واکنش مشتریان به سایت چه خواهد بود و اینکه آیا ایده‌شان پذیرفته می‌شود و یا خیر. Drew Houston، یک ویدئو ۳ دقیقه ای درست کرد. و در آن مشخصات محصولش را بصورت کامل تشریح کرد. همین موضوع باعث شد تقاضا برای محصولی که هنوز تولید نشده بود در عرض یک شب از ۵ هزار نفر به ۷۵ هزار نفر برسد.
  • صفحه فرود (Landing page): بافر برای شناسایی و دریافت تقاضاها مخاطبین خود در ابتدای کار خود، صفحه فرودی شامل ویژگی ها و مزیت ها و نحوه کار خود ایجاد کرد، بعد از اینکه این اطلاعات را به کاربر داد، یک دکمه CTA تحت عنوان مشاهده پلن ها ایجاد کرد. پلن های خود را با ویژگی ها و قیمت خاص هر پلن تعریف کرد و در نهایت برای هریک از آن ها، یک آدرس ایمیل دریافت می کرد. در واقع در آن زمان پلتفرم بافر هنوز آماده هم نشده بود ولی با این صفحه فرود اطلاعات خوبی از اینکه هرکدام از پلن ها چه تعداد درخواست خواهند داشت کسب کرد. بعد از دریافت ۵۰۰ سفارش از این طریق، در عرض یک هفته سایت خود را با امکانات اولیه تاسیس کرد.
  • وبلاگ (Blog): برادران محمدی در دیجی کالا ابتدای امر، کار خود را با یک وبلاگ معمولی شروع کردند. به نوشتن نقد و بررسی در مورد دوربین های دیجیتال روی آوردند و امکان فروش اینترنتی آن ها را هم فراهم کردند تا از همان طریق مشتریان خود را جذب کنند. در این روش می توان بدون هیچ بودجه ای، برنامه ریزی، مدیریت، بهینه‌سازی و اصلاح فعالیت خود را انجام داد.
  • شبکه اجتماعی (Social Media): پس به جای اینکه محصولمان را بسازیم یا توسعه بدهیم، اول در شبکه های اجتماعی مرتبط و مناسب با محصولمان شروع به فروش کنیم. اخیرا با زیاد شدن درگاه های واسط و همچنین سهولت نوشتن بات تلگرام کار برای افراد بسیار آسان شده است. همچنین تولید محتوا و ایجاد خدمات آموزشی و مهارتی نوع دیگری از فعالیت هاست که می‌تواند با جذب مخاطب و روش‌های دیگر درآمدزایی مثل تبلیغات هم فعالیت محتوایی تیم شما را تضمین کند و هم به درآمدزایی و پایداری مجموعه شما کمک کند.

 

ج) جذب سرمایه اولیه (Fundraising)

  • جذب سرمایه از مشتریان یاکمپین جمع سپاری مالی (Crowdfunding Campaign): شرکتی به نام پبل از کیک استارتر برای تأمین مالی ایده‌ جذاب‌ خود استفاده کرد: ساخت ساعتی هوشمند. قبل از اینکه آنها ساخت محصول خود را شروع کنند، ایده‌‌شان را در سایت کیک استارتر با بقیه به اشتراک گذاشتند. هر فردی که به طرح علاقه پیدا می‌کرد، می‌توانست از طریق همان فرم، ساعت هوشمند را پیش‌خرید کند و این به‌معنای دستیابی به هدف کمپین تلقی می‌شد، یعنی تأمین مالی پروژه. به‌این‌ترتیب، پس از اتمام فرایند ساخت، در اولین فرصت به سفارش‌دهندگان تحویل داده می‌شد.
  • پیش فروش مستقیم (Direct Pre-Sales): در بعضی موارد بهترین راه این است که با مشتریان بالقوه خود مستقیم صحبت کنید و سعی کنید که محصول خود را پیش فروش کنید. این کار چند مزیت عمده دارد: اول اینکه می توانید برای توسعه محصول خود، جذب سرمایه اولیه انجام دهید. دوم اینکه می توانید بصورت مستقیم از مشتریان بازخورد بگیرید و سوم اینکه واقعا موفق شدید که محصول خود را به فروش برسانید، محصولی دارید که مشتریان حاضرند برای آن پول پرداخت کنند.

 

د) شما نمی‌توانید تمام مشکلات مردم را حل کنید!

  • حداقل محصول پذیرفتنی تک کاره (Single Feature MVP):

کلید اصلی اینجاست که هر مشکل بزرگی که به وجود می آید و به بازنگری نرم افزاری زیادی نیاز دارد را به یک مشکل ساده تبدیل کنید که بازنگری کمتری بخواهد. ممکن است موفق نشوید که دقیقا همان مشکل را حل کنید ولی اشکالی ندارد. حل ۸۰% از مشکل اصلی با وجود ۲۰% تلاش، یک پیروزی بزرگ است.

برگرفته از سایت اصفهان پلاس

ضمیمه‌‌

دیدگاه‌

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات
9337138474
9337138474
2 سال گذشته

تشکر

1
0
دوست داریم نظرتان را بدانیمx

آموزش

دوره‌های آموزشی برگزار شده در مبتدا یا متناسب با نوآوری و کنشگری اجتماعی

محتواهایی که برای کنشگران اجتماعی و مصلحان نوآور، الهام‌بخش و انگیزه‌سازند

دست‌مایه‌های نوآوری

فایل‌ها و نمونه‌های مورد نیاز برای سامان بخشیدن به فرایند نوآوری و کسب‌وکار

اگر صاحب ایده یا ظرفیت ایده پردازی هستید، شما به تلاش برای  حل مسائل و چالش های اجتماعی، دعوت شدید. همینجا ایده‌تون رو ثبت کنید!

فضای گفتگو

مهم نیست عضو مبتدا باشید یا نه! برای آشنایی با دیگران، یاد دادن و یاد گرفتن، ارائه ایده، گفتگو و کار فردی و جمعی، مبتدا میزبان شماست…

برای بهینه شدن تلاش ها و پیش بردن بهتر ایده‌هایتان، مبتدا آماده هم‌فکری و مشاوره عمومی است. درخواست خود را ثبت کنید!

www.MOBTADA.ORG

وظایفی که مبتدا در مسیر مردمی‌سازی پیشرفت ایران به عهده دارد

کارهایی که مبتدا برای همراهی نوآوران در مسیر نوآوری انجام می‌دهد

کارهایی که تا الان برای تحقق اهداف و مأموریت‌هایمان انجام داده‌ایم